1. Czy kolektory słoneczne - solarny system grzewczy (SSG) do podgrzewania CWU jest dobrą inwestycją dla mnie?
Potencjalnie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie ciepłej wody są uzależnione od paliwa jakiego używasz do jej ogrzania i liczby osób mieszkających w domu. Jeśli ogrzewasz wodę dla dwu lub więcej osób i używasz do tego celu energii elektrycznej, oleju opałowego lub gazu to zdecydowanie powinieneś się zastanowić nad użyciem solarnego systemu grzewczego gdyż będzie to dla ciebie dobrą inwestycją która przyniesie duże oszczędności. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny tradycyjnych źródeł energii jest to doskonała inwestycja na przyszłość. Cena energii słonecznej wynosi 0 zł i to się nie zmieni!
2. Czy solarne systemy grzewcze (SSG) oparte na próżniowych kolektorach słonecznych SP FOTTON firmy CENTROPOL zawsze dostarczają ciepłą wodę użytkową (CWU)?
Nowoczesne kolektory próżniowe solary typu SP FOTTON są bardzo odpowiednie dla klimatu środkowo europejskiego, ponieważ produkują energię nawet gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie poniżej zera. System ten ma mechanizmy, które chronią go przed ujemnymi temperaturami zimą i przed przegrzaniem w gorące słoneczne dni. Niemal wszystkie systemy SSG wykorzystują istniejące tradycyjne systemy jako pomocniczy zapas energetyczny by mieć rezerwę dostawy ciepłej wody.
3. Kiedy mi się zwróci koszt instalacji SSG ?
Biorąc pod uwagę podstawowe czynniki i wliczając w to geograficzną lokalizację systemu, poziomy nasłonecznienia (ilość promieniowania słonecznego) na tym obszarze i całoroczne użytkowanie systemu, przeciętne gospodarstwo domowe złożone z 4 osób może spodziewać się, że odzyska koszt związany z zainstalowaniem solarnego systemu grzewczego już po ok 3 do 5 latach.
4. Jakie konkretnie korzyści przyniesie mi zamontowanie solarnego systemu grzewczego do CWU opartego na kolektorach próżniowych SP FOTTON firmy CENTROPOL?
SSG oparte na kolektorach próżniowych SP dają ci kilka korzyści stanowiących zasadniczą przewagę nad konwencjonalnymi systemami:
obniżysz swoje wysokie koszty ogrzewania wody użytkowej.
bezpośrednio zredukujesz emisję gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla) uwolnionych do atmosfery, tym samym przyczynisz się do zdrowszego środowiska.
typowy solarny system podgrzewania CWU zredukuje twoje roczne wydatki na energie używaną do tego celu do ok 70 procent !!!. Możesz spodziewać się, że kolektor słoneczny dostarczy ci 1700 do 3500 kWh w zależności od położenia geograficznego
5. Czy systemy słoneczne wytwarzają ciepłą wodę zimą?
Tak systemy słoneczne oparte na kolektorach próżniowych typu SP FOTTON będą pracować i wytwarzać ciepłą wodę podczas zimowych miesięcy ale wymagają zastosowania w układzie specjalnego płynu solarnego na bazie glikolu w celu zabezpieczenia instalacji przed zamarzaniem. Tak wysoką sprawność kolektorów próżniowych w w niskich temperaturach uzyskano dzięki zastosowaniu doskonałej izolacji rur. Między rurą pokrytą absorberem a rurą zewnętrzną panuje próżnia zapewniając bardzo dobrą izolację a tym samym praktycznie eliminując utratę ciepła do otoczenia. Obrazowo rzecz ujmując zasada działania podobna jest do termosu.
6. Czy kolektory słoneczne wytwarzają ciepłą wodę w pochmurny dzień?
Solarne systemy grzewcze oparte na kolektorach SP dostarczają ogrzewania podczas pochmurnych dni (odpowiednio mniejszej mocy), dzięki zastosowaniu w ich budowie wysokosprawnych absorberów, mających zdolność do pochłaniania promieniowania słonecznego rozproszonego a także dzięki dodatkowej warstwie, promieniowania odbitego od chmur; w niesprzyjających warunkach pogodowych może się zdarzyć że tradycyjny system zasilany gazem czy prądem będzie musiał podnieść temperaturę wody do zadanego poziomu.
7. Co dzieje się jeśli jedna z rur kolektora słonecznego jest rozbita czy uszkodzona?
Rury są bardzo mocne i nie łatwo je rozbić. Jeśli jednak to nastąpi np. na skutek ekstremalnych warunków, bardzo łatwo można je wymienić. Uszkodzenie jednej czy nawet kilku rur w przypadku naszych kolektorów opartych na technologii heat pipe nie powoduje przerwania ich pracy a jedynie spadek wydajności. Wyjęcie rury w czasie wymiany nie powoduje wypływu płynu solarnego.
Inaczej dzieje się w przypadku kolektorów wykorzystujących tzw technologię U rurki; w takim przypadku uszkodzenie rury powoduje praktycznie wyłączenie kolektora.
8. Czy można wykorzystać solary - kolektory słoneczne do wspomagania centralnego ogrzewania?
Wykorzystanie solarnych systemów grzewczych opartych na bazie kolektorów próżniowych SP daje doskonałe rezultaty. Oszczędności jakie można uzyskać na kosztach energii używanej do CO w instalacjach tradycyjnych sięgają nawet 40% a w nowoczesnych niskotemperaturowych systemach CO (ogrzewanie podłogowe, ścienne, instalacja pod kondensat) osiągają jeszcze lepsze rezultaty.
9. Czym różni się instalacja SSG do ogrzewania CWU od instalacji ze wspomaganiem CO?
Zasadnicza różnica polega na konieczności zainstalowania oprócz zbiornika CWU również zbiornika buforowego magazynującego ciepło uzyskane z kolektorów do wspomagania CO, jak też na konieczności zastosowania większej ilości kolektorów próżniowych SP. W ofercie CENTROPOL SJ znajdują się również zbiorniki buforowe z wewnętrznym zbiornikiem CWU co zasadniczo upraszcza montaż i eliminuje niektóre problemy np z brakiem miejsca na dwa zbiorniki.
10. Jaka jest gwarancja na kolektory słoneczne solary SP?
Gwarancja na poszczególne elementy kolektorów próżniowych typu SP wynosi 5 lat.
11. Czy utrzymanie pracy solarnego systemu grzewczego wymaga jakichś nakładów?
Utrzymanie pracy solarnego systemu grzewczego nie wymaga żadnych nakładów. Zalecana jest jednak coroczna kontrola systemu w celu zapewnienia utrzymania wysokiej wydajności idługiego okresy eksploatacji bez przestojów systemu.
12. Jakie elementy wchodzą w skład typowego systemu do ogrzewania CWU?
Podstawowe elementy solarnego systemu do ogrzewania CWU to:
Kolektor(y) słoneczny, stacja pompowa, naczynie przeponowe, sterownik, zbiornik wody użytkowej (najczęściej biwalentny), odpowietrznik, i inne elementy instalacyjne takie jak rury, złączki itp…
13. Gdzie mogę zainstalować kolektor słoneczny SP?
Najlepszą lokalizacją dla kolektorów słonecznych SP jest nieosłonięty słoneczny dach lub ściana. Dla zapewnienia idealnych warunków kolektor powinien być ustawiony w kierunku południowym i powinien być pochylony w zależności od pory roku pod kontem 30-55 stopni do płaszczyzny poziomej (przy montażu na stałe w naszej szerokości geograficznej najbardziej optymalny kont wynosi ok 45 stopni) . Kolektory mogą być również zamontowane na solidnej ramie bezpośrednio na ziemi obok twojego domu, albo na dachu garażu czy budynku gospodarczego.
14. Co powinienem wiedzieć zanim skontaktuję się z CENTROPOL SJ?
W jakiego typu obiekcie mam zamiar zainstalować SSG w całorocznym czy letnim, użytkowym czy domu mieszkalnym itp…?
Jakie są wymagania co do mocy systemu – ile osób będzie korzystało z ciepłej wody i czy odbywać się to będzie w standardowym wymiarze?
Gdzie będzie zainstalowany kolektor(y) i czy jest miejsce na pozostałe elementy systemu chodzi tu głównie o zbiornik CWU
Czy planuję w przyszłości wykorzystać instalowany obecnie SSG do wspomagania centralnego ogrzewania?
15. Dlaczego powinienem kupić kolektor(y) SP w CENTROPOL SJ?
Kolektory SP dzięki swojej zaawansowanej technologicznie konstrukcji należą do najnowszych osiągnięć w dziedzinie solarnych systemów grzewczych i najlepszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Posiadają najbardziej optymalną pod względem wysokiej wydajności budowę elementów rur z heat pipe jak też dzięki swej dopracowanej konstrukcji wysokosprawny wymiennik. Rury próżniowe posiadają najnowszej generacji czterowarstwowy absorber o doskonałych parametrach pochłaniania promieni słonecznych i bardzo niskiej emisji. Osłona wymiennika wykonana jest w sposób bardzo estetyczny z lekkiego aluminium w kolorze srebrnym lub czarnym. Wymiennik posiada boczne osłony z zakładką co umożliwia uzyskanie dużej szczelności i odporności na zawilgocenie izolacji. Kolektory SP posiadają prestiżowy certyfikat Solar Keymark wydany przez DIN CERTCO Berlin potwierdzający ich doskonałe parametry.
16. Gdzie mogę kupić systemy oparte na kolektorach słonecznych typu SP?
Kolektor można kupić u naszego regionalnego przedstawiciela handlowego lub jeśli w Państwa okolicy takiego nie ma to prosimy o kontakt z naszym Biurem Handlowym w celu ustalenia szczegółów dostawy:
CENTROPOL SJ
44-100 Gliwice
ul.Zabrska 17
tel/fax 48 (32) 2899057
info@fotton.eu