1. W jaki sposób panel fotowoltaiczny produkuje energię eklektyczną?

Panel fotowoltaiczny produkuje energię elektryczną dzięki zjawisku znanemu jako efekt fotowoltaiczny. Efekt ten polega na przekształcaniu energii słonecznej (fotonów) w prąd elektryczny za pomocą materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem. Podstawowym elementem panelu fotowoltaicznego jest ogniwo słoneczne, które składa się z dwóch warstw krzemu typu p (dodatniego) i n (ujemnego). Gdy światło słoneczne pada na powierzchnię ogniwa, fotony zawarte w promieniowaniu słonecznym są pochłaniane przez krzem i wybijają z niego elektrony. Elektrony te zaczynają płynąć w obwodzie elektrycznym, tworząc prąd stały (DC). Prąd ten jest następnie przetwarzany na prąd zmienny (AC) przez urządzenie zwane falownikiem.

Przy odpowiednim dobraniu mocy instalacji, rachunki spadną do kilkudziesięciu złotych rocznie.

Tak, instalacja działa, ale produkcja energii elektrycznej jest mniejsza. Przy dużym zachmurzeniu to nawet panele generują jedynie ok 10% ich mocy nominalnej.

Nie, mogą być również skierowane na wschód lub zachód lecz wtedy ich dobowa wydajność jest odpowiednio mniejsza.

5. Co może być zasilane z instalacji fotowoltaicznej?

Praktycznie wszystkie urządzenia zużywające energię elektryczną.

Tak, instalacja nie potrzebuje nadzoru człowieka do produkcji prądu, dla utrzymania maksymalnej wydajności panele można okresowo umyć.

Nie, instalację fotowoltaiczną można wpiąć do istniejącej sieci.

8. Czy budowa konstrukcji pod instalację fotowolaticzną wymaga pozwolenia na budowę?

Według obecnie obowiązującej ustawy o odnawialnych źródłach energii pozwolenia na budowę nie wymagają mikroinstalacje. A są to instalacje o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Pozostałe instalacje wymagają pozwolenia na budowę. Dla przykładu jeśli instalacja wynosi łączną moc np.189 kWp – wymaga pozwolenia na budowę. Standardowo konstrukcje są niższe i zgodnie z nowelizowana ustawa o OZE nie potrzeba pozwolenia na taką budowę, niezależnie czy jest to budowana na gruncie, czy na dachu.

W celu doboru właściwego panela(i) w instalacjach wyspowych możesz użyć kalkulatora znajdującego się na naszej stronie, przyjmując poszczególnej wielkości panele PV i wielkość prądu jaki zużywa odbiornik można określić czas pracy urządzenia i wielkość potrzebnego akumulatora.

Do tej pory nie ale aktualnie przepisy zmieniają się w tym zakresie i będzie to możliwe.

Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu 24h