Search
Close this search box.

Technologia HEAT PIPE

Kluczowym elementem kolektorowych rur próżniowych SP FOTTON jest wykonana ze specjalego rodzaju miedzi rurka ciepła tzw. heat pipe. Heat pipe składa się ż części pochłaniającej w postaci rurki miedzianej i kondensora. Wewnątrz heat pipe specjalny czynnik może być łatwo doprowadzony do temperatury wrzenia. Czynnik odparowując podnosi się do kondensora i oddając w nim ciepło skrapla się po czym spływa ponownie w dół. Ten proces powtarza się stale więc energia słoneczna jest przenoszona ciągle.

Kolektory słoneczne SP – podstawowe parametry rurki ciepła:
najwyższa wydajność przewodnictwa cieplnego powyżej 99%!
Temperatura rozruchu 22 st.C, tzn że w ciągu pięciu sekund od momentu w którym wewnątrz rury osiągnięta zostanie temperatura 22 st.C czynnik zaczyna przekazywać ciepło do absorbera i może się to odbywać w całym zakresie temperatur otoczenia w tym też ujemnych.
nasze rurki ciepła mogą pracować efektywnie przy odpowiednim nasłonecznieniu w temperaturach nawet poniżej -35 st.C
Kąt pochylenia rurki nie mniej niż 12 stopni

Kolektor próżniowy SP FOTTON
Ciepło przechwycone przez rury próżniowe z rurkami ciepła przekazywane jest przez kondensor do wymiennika kolektora. W wymienniku odbywa się dalsze przekazywanie ciepła z wszystkich rur do wody lub innego czynnika np. glikolu transportującego ciepło do zbiornika CWU lub CO. Stale pracujemy nad ciągłym ulepszaniem naszych wyrobów. Owocuje to wprowadzaniem na rynek nowych jeszcze lepszych kolektorów. Podstawową zaletą ostatniej serii EFEKT, odróżniającą nasze kolektory od innych tego typu urządzeń spotykanych na rynku, jest fakt zastosowania w nich systemu „EFEKT PLUS”. System „EFEKT PLUS” polega na uzyskaniu maksymalnej efektywności kluczowych elementów wymiany kolektora; udało się to uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu specjalnych wysokiej jakości materiałów i zwiększeniu ponad o 43%! powierzchni wymiany kluczowego wymiennika.

Istnieje kilka ważnych zalet kolektorów próżniowych SP FOTTON z rurkami ciepła HP w stosunku do kolektorów próżniowych typu „U”(CPC), są to m.in.:

  • kolektory słoneczne SP z heat pipe nie zatykają się,
  • w kolektorach SP FOTTON nie pękają rury próżniowe w przypadku zatrzymania ich pracy na dłuższy okres czasu, łatwo wracają do pracy po takim przestoju w przeciwieństwie do kolektorów CPC
  • w przypadku uszkodzenia mechanicznego wewnętrznej rurki „U” (np. w wyniku gradu), kolektory CPC trzeba dostarczyć do serwisu i aby to zrobić należy je zdemontować przy użyciu dźwigu.
  • w przypadku uszkodzenia jednej lub nawet kilku rur próżniowych, kolektor słoneczny SP FOTTON nie wyłącza się, w przeciwieństwie do „U”, a jedynie zmniejsza swoją wydajność
  • kolektory słoneczne CPC wykonywane są na bazie rur fi47mm, a nie jak to jest w przypadku kolektorów SP FOTTON z fi 58mm, przez co posiadaną mniejszą powierzchnię absorbcyjną o ponad 27%!; aby zniwelować „stratę” powierzchni czynnej solary te muszą posiadać odbłyśniki tzw. reflektory które to z kolei w naszym klimacie generują sporo problemów (powodują natychmiastowe zasypanie śniegiem) a ich sprawność z czasem spada.

Dodatkowe informacje:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dziale FAQ

Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu 24h